Svet-Stranek.cz
BáraNails - manikúra, nehtová modeláž

vady a onemocnění nehtů a pokožky:

vady a onemocnění nehtů a pokožky

Lomivé nehty

které se štěpí a pomalu rostou, mohou být následkem nedostatečné výživy. Příčina lomivých nehtů je často vrozená. Vzniká z nedostatku proteinu, vitamínů A,C,B,B6, také se projevuje v poruše štítné žlázy, v anémii (chudokrevností) a v místním porušování nehtové ploténky saponáty a různými chemickými přípravky.
Při lomivých nehtech se doporučuje lakovat co nejméně, jelikož je nutné dosti obnovovat nános laku a odlakovač stav nehtů zhoršuje. Je dobré při úporné lomivosti zkontrolovat krevní obraz.
Doporučuje se při vysoké lámavosti začít pravidelně chodit a P-Shine (japonskou manikůru), která nehty vyživí, zpevní a a zabrání lámavosti nehtů.

Kvetoucí nehet

(leukonychie) se projevuje porcelánově bílými skrvnami na ploše nehtu. Vzniká poškozením v místě kořene nehtu při nešetrně prováděné manikúře, účinkem chemikálii, hormonálními poruchami a nedostatkem vitamínů A,C,B,B6.

Plísňová onemocnění

(onychomykosis, mykóza) se na rukou projevuje méně často, než na nohou. Projeví se ztlouštěním a nažloutlou barvou pod volným okrajem nehtu.

Při mechanickém poškození nehtu (nárazu, zlomení) se může gel, či akryl oddělit od nehtové ploténky a vzniknout tak mezera, do které v průběhu několika dnů může zatékat voda, či jiné nečistoty a vznikne tak na nehtu plíseň. Projeví se žlutohnědým až zeleným zbarvením nehtové ploténky v místě odchlipu. Nehty postižené plísní je nutno pravidelně ošetřovat a nemůže být nadále  prováděna modeláž až do doby, dokud tyto příznaky nevymizí. Léčení spočívá v aplikaci protiplísňových mastí, roztoků, či laků. Při neúčinnosti přistupuje lékař k radikálnímu řešení - ztržení nehtu (ablaci) .

Bílé skrvny na nehtech

jsou známkou nedostatku vápníků, zinku, vitamínu B komplexu. Změny vzhledu nehtů mohou být také způsobeny např. pravidelným předávkováním selenu. Mohou však i vznikat ze stresu, či nervozity.

Uvolnění nehtové ploténky

nervová a hormonální porucha, avitaminóza, prací prostředky, při úrazech

Příčně pruhované nehty - nervové choroby

Ekzém - nehtová ploténka roste nepravidelně a nerovně, postihuje ikůži okolo nehtu

Lupénka - (psoriáza) na nehtové ploténce jsou jemné prohlubinky, ztluštění volného okraje

 


Co jíst, aby nehty byly zdravé?

Vitamíny - Nedostatek vitamínů má za následek štěpení nehtů, ale také i lámavost. Doporučuje se jíst obilné klíčky, ovoce, ryby nebo slunečnicová semínka.

Vápník - Díky konzumaci zeleniny, semen sezamu a mléčných výrobků
                sevyvarujetelám
avosti nehtů.

Železo - Nedostatek železa (tzv. chudokrevnost) se projevuje, že má člověk bledé, křehké nehty. Významný obsah železa mají obiloviny, zelenina, ořechy, luštěniny, ovoce (borůvky, třešně), maso (hovězí).


Anatomie nehtu

Nehet = ploténka tvořená zrohovatělými buňkami
Lanula = jediný viditelný kousek živého nehtu

Nehet vyrůstá z nehtového lůžka. Zde se dělí buňky a ty, které se posouvají k povrchu, hrubnou a zpevňují se keratinem. Poté co odumřou, stávají se součástí těla nehtu – nehtové ploténky. Je to neživá tkáň, kterou nemůže nic regenerovat. Živý nehet je uložen pod kůží jako kořen (matrix) – ten má smysl regenerovat.